Déšť probudil listonohy letní

Déšť probudil listonohy letní

10.6.2016

Nedaleko Litoměřic jsou jich plné kaluže.

Listonoh letní je druh korýše, který se vyskytuje od května do srpna a je vázaný na periodicky zaplavované kaluže či menší tůně. Jakmile déšť naplní kaluž a voda v ní se ohřeje na potřebnou teplotu,  vajíčka uschovaná v bahně spustí svůj vývojový proces. Během několika málo dní se celá vodní ploška hemží těly listonohů. Mají totiž málo času. Musejí dospět a naklást velké množství vajíček, aby zachovali svou populaci. Jakmile totiž kaluž vyschne, končí i jejich život. Ale vajíčka ve vyschlých dnech kaluží mohou přežívat i více let a čekat až přijde jejich čas.

Bohužel nestačí, aby jen zapršelo. Vyschlá kaluž, kde čekají vajíčka, nesmí být zarostlá vegetací a nesmí být zanesená vrstvou sedimentů. Jak ale zajistit, aby kaluž splňovala vše, co pro svůj vývoj potřebuje listonoh? Stačí ji pravidelně projíždět a to tak, aby se rozjezdila nežádoucí rostlinná vegetace (např. některé řasy) a rozprostřel se nános sedimentů do okolí. Kaluž tak zůstane dostatečně mělkou a mnohdy se ještě rozšíří. Mělká kaluž se snáze ohřeje na potřebnou teplotu a listonohové neuvíznou v nežádoucích řasách.

Kdo by však dnes jezdil po nějakých tůních a nechával si dobrovolně zanést bahnem svůj dopravní prostředek? Na Litoměřicku je to skupina majitelů off-roadových vozidel pod vedením pana Jiřího Hlaváče. Na místo problémového ježdění krajinou se rozhodli věnovat raději jedné lokalitě a podpořit tímto způsobem populaci listonoha letního. Na základě vydané výjimky tak již třetím rokem rozjíždějí off-roady společně s jedním bojovým vojenským vozidlem tůně a kaluže nedaleko Litoměřic.

 

DSCF3909

Regionální pracoviště Správa CHKO České středohoří

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt