Regionální pracoviště Správa CHKO České středohoří >> Aktuality >> Modráskům východním (Pseudophilotes vicrama) svitla naděje

Modráskům východním (Pseudophilotes vicrama) svitla naděje

Modráskům východním (Pseudophilotes vicrama) svitla naděje

31.5.2017

Na kopci Raná se díky obnovené pastvě ovcí rozšířily porosty mateřídoušek, jež jsou živnou rostlinou pro motýla modráska východního.

Kdo by nyní navštívil kopec Raná nedaleko Loun, mohl by kromě kvetoucích kavylů a dovádivých syslů obdivovat i rozsáhlejší porosty mateřídoušek. Na jedné ploše jich tu roste vedle sebe hned několik druhů. Pro motýla modráska východního je však nejdůležitější přítomnost mateřídoušky časné, mateřídoušky panonské a mateřídoušky olysalé, které jsou živnými rostlinami pro jeho larvy.

 

Modrásek východní dosahuje při rozpětí křídel velikosti kolem 2 cm a setkat se sním můžeme již jen v okolí Prahy, v Českém krasu, na Žatecku a v Českém středohoří. Jeho život je totiž vázán na holá a sešlapávaná místa s mateřídouškami. Samice motýla naklade vajíčka do poupat květů mateřídoušek, které následně slouží jako potrava pro vylíhlé larvy. Larva po určité době padá na zem, kde ji mravenci v domnění, že se jedná o mravenčí larvičku, odnesou do mraveniště. Zde v péči mravenců dokončí svůj vývoj a zakuklí se. Motýl má dvě generace a setkat se sním můžeme v období duben – květen a červenec – srpen. Jelikož doletová vzdálenost motýla je velmi nízká je proto velmi závislý na stavu lokality.

Projekt LIFE+ Stepi lounského středohoří tak díky podporované pastvě ovcí na lokalitě Raná napomohl k zachování kriticky ohroženého druhu motýla.

 

                                             UPR_modrasek_vychodni_Becov_2017_koa Mateřídoušková stráň 4Mateřídoušková stráň 7

Regionální pracoviště Správa CHKO České středohoří

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt