Regionální pracoviště Správa CHKO České středohoří >> Aktuality >> Máslovka římská právě dozrává v ovocných stromořadích Českého středohoří

Máslovka římská právě dozrává v ovocných stromořadích Českého středohoří

Máslovka římská právě dozrává v ovocných stromořadích Českého středohoří

18.8.2017

Mapování letních odrůd ovocných stromů přineslo nové nálezy.

Ve dnech 11. a 12. srpna proběhlo setkání pomologů k letním jádrovinám a slivoním. Místem setkání byla terénní stanice Univerzity Karlovy ve Velemíně v Českém středohoří. Odborné určení předložených vzorků hrušní, jabloní a slivoní prováděli pomologové Stanislav Boček a Zdena Koberová ve spolupráci s místním pomologem Miroslavem Láskou a dalšími pomologicky vzdělanými kolegy. K určení se sešlo cca 80 vzorků (z Českého středohoří 20 vzorků, ve kterých převažovala odrůda Máslovka římská). Z dalších zajímavých vzorků z krajiny Českého středohoří zde byly k vidění odrůdy hrušní  -  Solnohradka, Kozačka, Ananaska contrayská, Windsorská a odrůdy slivoní – Datlovka červená (lidově nazývaná ´Lahvičková švestka´) a Babče.  

Máslovka římská patří mezi kmenotvorné odrůdy, stromy mají kuželovitou korunu. Plody mívají pravidelný hruškovitý tvar barvy jasně žluté, na sluneční straně zbarvené do červena. Jedná se o velmi chutnou stolní hrušku. Stromy jsou součástí mnoha hrušňových stromořadí na Litoměřicku a Lounsku společně se stromy odrůdy Solanka, jejíž plody v této době také dozrávají. 

Solnohradka je velmi stará odrůda, vytváří vysoké stromy s jehlancovitou korunou. Plody často opadávají a rychle hniličí. Jsou vhodné k sušení. Strom Solnohradky si můžeme prohlédnout přímo v Litoměřicích, roste kousek od restaurace Katovna, v blízkosti můstku přes Pokratický potok. V jeho sousedství se nachází další odrůda zajímavé hrušně (pravděpodobně se jedná o odrůdu Colomanova) a za povšimnutí stojí i blízký jedinec myrobalánu (nádherný habitus a mimořádné plody). Je až s podivem, že v blízkosti sídliště a centra se podařilo dochovat takto jedinečné ovocné stromy.  

Jelikož plody letních odrůd ovocných stromů mají krátkou trvanlivost je obtížné jejich vystavování. Veřejnost se s nimi může seznámit alespoň na webových stránkách www.stareodrudy.cz.

Milovníci ovocných stromů jistě zavítají na mezinárodní přehlídku ovoce EUROPOM 2017, která proběhne ve dnech  5. – 8. října 2017 v Olomouci a kterou podpořila také Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Právě zde budou k vidění historické odrůdy ovoce a součástí programu bude řada zajímavých přednášek.

determinace_Velemin_2017

datlovka_velemin_2017

maslovka_rimska_velemin_2017

 

 

Regionální pracoviště Správa CHKO České středohoří

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt